بیانیه انجمن متخصصان فضای سبز و منظر ایران پیرامون انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی

  • دوشنبه 20 شهریور 1396
    دسته : عمومی
    781
 

 

انجمن متخصصان فضای سبز و منظر ایران با انتشار بیانیه ای همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران و شورهای اسلامی شهر و روستا، خواستار توجه هرچه بیشتر مسئولین و نامزدهای محترم اتنتخاباتی به مقوله محیط زیست و فضای سبز گردید. متن کامل این بیانیه که به تاریخ 96/2/25 منتشر گردید، به این شرح می باشد.
 
بسمه تعالی

 چند سال گذشته را می توان سال های تخریب محیط زیست ایران نامید گرچه در کشورهای در حال توسعه محیط زیست همواره قربانی اصلی مسیر به ظاهر پیشرفت اقتصادی بوده است اما فجایع زیست محیطی بی سابقه در کشور ما که در چند سال اخیر رخ داده است چیزی فراتر از نزاع دوگانه اقتصاد و محیط زیست است که از 200 سال پیش بر کشورهای جهان سایه افکنده است.

فجایع زیست محیطی ایران چه تخریب جنگل ها باشد، چه از بین رفتن دریاچه ها و تالاب ها، چه انقراض گونه های گیاهی و جانوری، چه آلودگی هوا، چه قطع درختان شهری همه و همه فقط یک دلیل دارد و آن هم "بی خردی" و "بی دانشی" است . اما لازم است که صراحتا اعلام کنیم طبیعت دیگر تاب تحمل بی خردی را ندارد.

باید بدانیم که خوشبختی بشر در زمینه شغل، خوراک، بهداشت، سلامتی، نیرو و ثروت وابسته به محیط زیست است و این رابطه یک رایطه دو سویه است و مادامی که برای نیازهایمان به زمین وابسته هستیم باید محیط زیست را حفاظت کنیم.و این بینش، رهیافتی عالمانه است که قول کامیابی اقتصادی و بهبود زیست محیطی را نوید می دهد.

اما متاسفانه مدت های طولانی است که علی رغم شعارها، ملاحظات زیست محیطی در بحث توسعه رعایت نمی شود که اگر می شد قطعا وضعیت محیط زیست کشور بدینگونه نبود. گرچه با استقرار دولت تدبیر و امید و اهتمام دولت در زمینه احیای محیط زیست اقدامات مثبتی در این خصوص صورت گرفته که شاهد آن افزایش حجم آب دریاچه ارومیه از 500 میلیون متر مکعب در سال 92 به بیش از دومیلیون و پانصد هزار متر مکعب در سال 96 است، اما این اقدامات کافی نیست: برای هورالعظیم و جازموریان، برای هوای تهران ،کرج، اهواز و اراک، برای صیانت از جنگل بانان، برای حفط جنگل های هیرکانی و ارسباران ،برای حذف سموم و آلاینده ها، برای مصوبه نفس گیر برج باغ های تهران، برای حفظ درختان و توسعه فضاهای سبز جدید مبتنی بر دانش و اصول باید چاره ای اندیشید.

ما معتقدیم مدیریت و رفع مشکلات موجود زیست محیطی فقط یک راهکار دارد و آن هم اصالت بخشیدن و ارجح دانستن محیط زیست هنگام انتخاب و اختیار است چه هنگام تصمیمات کلان کشوری و چه هنگام تصمیمات و نظارت های محلی و این وظیفه ای است که از منتخبین ملت در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا توقع می رود. 

انجمن متخصصان فضای سبز و منظر ایران ضمن ابراز خرسندی از حساسیت و توجه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا و عموم جامعه به مقوله حفاظت از محیط زیست، از آحاد جامعه دعوت به عمل می آورد تا با حضور آگاهانه و سبز در انتخابات، از حق رای خود برای تنفس مجدد طبیعت استفاده کنند و همچنین بر خود فرض می داند در مسیر توسعه و آبادانی کشور اسلامی به ویژه در حوزه ارتفای دانش بنیادین "محیط، منظر  و فضای سبز" با دست اندرکاران و منتخبین ملت همکاری نماید و در راستای استیفای حقوق ملت و میهن خود را مکلف به مطالبه گری عمومی و تخصصی از منتخبین می داند. 

امید است با درایت عموم مردم عزیز و فهیم کشورمان، از یک سو زمینه حفظ ثبات در مدیریت کلان کشور که لازمه پیشبرد پروزه های حیاتی و نا تمام محیطی است فراهم گردد و از سوی دیگر مسیر برای ورود مدیران متخصص، کارشناسان متعهد و حامیان واقعی محیط زیست به شورای اسلامی شهر و روستا تسهیل شود.  .  

و من الله توفیق

هیات مدیره انجمن متخصصان فضای سبز و منظر ایران

بیست و پنجم اردیبهشت ماه هزار و سیصد و نود و شش

 

 

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن متخصصان فضای سبز و منظر ایران می باشد

طراحی وب سایت توسعه فناوری رایانش آتیه

جهت هدایت به پروفایل کاربری چند لحظه صبر کنید. نام کاربری و یا کلمه عبور نامعتبر میباشد. شما در سایت طلافست ثبت نام نموده اید ولی هنوز کلمه کاربری خود را تایید ننموده اید،لطفا جهت تایید کلمه کاربری به پست الکترونیک خود مراجعه و آن را تایید نمایید.